Manuálna terapia
Hlavnou úlohou je obnovenie normálnej funkcie svalov a kĺbov na základe odstránenia spazmov a uvoľnenie kĺbov. Nesprávne napätie svalov ovplyvňuje postavenie kostí, tým decentrujú postavenie kĺbov a vyvoláva bolesť. Terapia sa sústreďuje na kožu, podkožie, fascie, svaly, šľachy a kĺby, výrazne zmierňuje bolesti pohybového systému vzniknuté na základe reflexných zmien.
Voľba jednotlivých techník, sa stanoví na základe nálezu, smeru v ktorom je pohyb obmedzený a typu príslušného kĺbu.
Reflexné zmeny na jednotlivých štruktúrach, ktoré ovplyvňujeme sú:
- vo svaloch – svalový spazmus, bolestivý bod, svalová hypotónia;
- v kĺboch – kĺbová blokáda, kĺbová hypermobilita;
- vo fasciách (obaloch svalov) – fasciálne skrátenia;
- na koži – hyperalgická zóna (na dotyk bolestivá koža), zvýšený dermografizmus;
- na perioste (obal kosti) – bolestivé body;
Mäkké techniky
Ošetrovanie svalových úponov, fascii, šliach, podkožia a kože . Zisťuje sa vzájomná posunlivosť medzi týmito mäkkými štruktúrami. Ich pružnosť a pohyblivosť výrazne ovplyvňuje priebeh a programovanie pohybu. Tak ako sa pri pohybe musia správne pohybovať kĺby a svaly, musí sa pohybovať aj koža, podkožie a fascie. Ich nepohyblivosťou dochádza k obmedzeniu alebo k nesprávnej koordinácii pohybov.
Mobilizačné techniky
Blokády kĺbov môžu spôsobovať bolesti chrbtice, hrudníka, bolesti hlavy, bolesti sedacieho nervu, tŕpnutie rúk, neschopnosť otehotnieť a mnohé ďalšie problémy. . Mobilizácia je prevádzaná opakovanými nenásilnými pohybmi v smere kĺbnej blokády. Súčasťou môžu byť aj automobilizačné cvičenia, ktoré klient po inštruktáži cvičí doma s cieľom zväčšenia rozsahu pohybu v kĺbe a kĺbnej vôle.
Vykonáva sa na základe diagnostiky porúch funkcie kĺbov ktorá odhalí ich blokované postavenie.
Postizometrická relaxácia (PIR)
Ide o pasívne natiahnutie svalu fyzioterapeutom. Odporúča sa pri bolestivých a skrátených svaloch (svaly krku, plecia, chrbát a svaly horných a dolných končatín). Dochádza k uvoľneniu a natiahnutiu svalu. Funkčné obmedzenie kĺbnej pohyblivosti býva pravidelne spojené s výskytom tzv. spúšťových svalových bodov (trigger points) ), ktoré sú presne lokalizované citlivé miesta vo svaloch. Tieto body tiež obmedzujú pohyblivosť v kĺboch, bývajú hlavnou príčinou blokád, prenesenej bolesti a reťazenia funkčných porúch. Touto technikou ich pomáhame odstraňovať pasívnym uvoľnením svalov.
Trakcie
Pri trakcii sa v dôsledku manuálneho ťahu oddialia kĺbové plôšky, čo vedie k zníženiu tlaku, odľahčeniu kĺbu a k zmierneniu bolestí. Súčasné vyťahovanie kĺbového puzdra a väzov zväčšuje pohyblivosť.
—
adresa
Toryská 3
040 11 Košice
—
NA OBJEDNÁVKY
Pondelok - Piatok
8:00 - 20:00